Grecja

Nasze kursy odbyły się w Pafos na Cyprze. Poświęcone one były edukacji włączającej oraz platformie Google. Kursy miał na celu wyposażenie nauczycieli w praktyczne umiejętności i wiedzę do zarządzania klasami integracyjnymi. Przeznaczone były dla nauczycieli wszystkich rodzajów szkół: wychowawców, dyrektorów, pracowników socjalnych, psychologów szkolnych, doradców i każdego, kto chciał poszerzyć swoją wiedzę i strategie w zakresie zapewniania znaczącego dostępu i udział w klasie integracyjnej. Program kursów wyszedł naprzeciw nauczycielom stającym przed wyzwaniem rozwoju i dostosowania się do wymagań edukacji w XXI wieku i poza nim. Zapoznał nauczycieli z różnymi sposobami włączania dzieci z potrzebami do rzeczywistości szkolnej, z różnymi rozwiązaniami w tym zakresie na Cyprze oraz w całej Europie. Nasze kursy pozwoliły na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami z różnych krajów. Jeden z kursów dotyczył edukacji terapią sztuką i filmem. Tu wykorzystywaliśmy podczas zajęć metody i techniki z zakresu terapii sztuką i filmoterapią. Okazał się przydatnym narzędziem w radzeniu sobie z różnymi niepełnosprawnościami, specjalnymi potrzebami i problemami behawioralnymi. Utwierdził też uczestników w przekonaniu, że dodanie takiej kreatywnej terapii do innych form doradztwa może pomóc w nauce umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, których często brakuje w takich stanach, jak zespół deficytu uwagi/zaburzenia nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzenia ze spektrum autyzmu i zaburzenia zachowania. Poza tym dydaktyczna, empiryczna i interaktywna forma zajęć wraz z dyskusjami, ćwiczeniami indywidualnymi i zespołowymi pozwoliły na nawiązanie interaktywnej relacji mentorskiej między uczestnikami z różnych krajów a trenerem. Jedna z naszych kursantek odbyła kurs Google dla Edukacji. Kurs obejmował poznanie zestawu narzędzi Google zwiększających produktywność nauczania i uczenia się, których znajomość pozwala na budowanie  lepszej komunikacji w klasie/z rodzicami uczniów, w komunikowaniu się ze społecznością klasową online i oszczędzaniu czasu. Umożliwiają one stworzenie strony  internetowej dla klasy, organizację  zajęć online oraz  tworzenie filmów edukacyjnych/animacji, które można wykorzystać do pracy z klasą. Z pomocą narzędzia Google można utworzyć zajęcia, utworzyć zadania lub ogłoszenia. Mogą one pomóc i ułatwić zainspirowanie uczniów do uczenia się i kreatywności. Na kursie zwrócono także uwagę na problem związany z odpowiedzialnym korzystaniem z narzędzi Google oraz dał szansę na porównanie zachowań uczniów w różnych krajach europejskich oraz wymianę doświadczeń.