Projekt: W drodze do zrównoważonego środowiska poprzez recycling, oszczędzanie zasobów i edukację ekologiczną.

Ka 122 - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej

Nr projektu: 2023-PL-KA122-SCH-000123903

Tytuł:  W drodze do zrównoważonego środowiska poprzez recycling, oszczędzanie zasobów i edukację ekologiczną.

Cele projektu:

Negatywny wpływ człowieka na klimat i wzrost globalnego ocieplenia przybrały na sile. Nasi uczniowie od najmłodszych lat muszą mieć świadomość skutków zmian klimatycznych, dlatego działamy, by mogli zdobyć umiejętności ochrony naszej planety. Z tego powodu, poprzez działania dostosowane do ich wieku będziemy wspierać rozwój kompetencji w walce z zanieczyszczeniem środowiska, zapobieganiem nadmiernemu zużyciu energii, wody, emisji CO2 i stosowaniu recyklingu. Podobnie jak szkoły w Europie i wielu krajach świata, chcemy zapobiegać degradacji Ziemi.

Zamierzamy rozwinąć naszą szkołę w stronę Eco, wdrożyć na stałe recykling, zadbać o minimalną konsumpcję prądu, wody i emisji CO2. Zależy nam na aktywizacji uczniów, w tym tych o mniejszych szansach, migrantów do aktywnego uczestniczenia w działaniach edukacyjno-ekologicznych. Chcemy włączyć też pomoce nauczyciela, które cały czas są z uczniami podczas zajęć i przerw. Dzięki projektowi świadomość ekologiczna znacząco wzrośnie i otrzymamy treści edukacyjne najwyżej jakości. Opisane potrzeby szkoły wskazały nam cele: nauka recyklingu, zmniejszenie opłat za energię elektryczną o 20%, za wodę o 10%; redukcja zużycia papieru i plastiku o 30%, a emisji CO2 o 20%. Chcemy podnieść do 80% świadomość ekologiczną uczniów i rodziców (testy po zakończeniu projektu) a w następstwie szerokiego upowszechniania rezultatów u wielu odbiorców na świecie. Dzięki nabyciu wiedzy z obserwacji praktyk recyklingu i oszczędzania w różnych krajach oraz z kursów, wdrożymy to interdyscyplinarnie w życie szkoły na lata. Na długo podniesiemy poziom zaangażowania uczniów w działaniach Edu-Eco. Szkoła posiądzie mądrych (przyrost wiedzy-test kontrolny) i szanujących zrównoważone środowisko uczniów i personel. We wszystkich działaniach zastosujemy cyfrowe metody nauczania, komunikowania, tworzenia rezultatów i upowszechnia. Będziemy edukować poprzez peer learning, tworzenie blogów, vlogów, projektów ICT. Wszystko zamieścimy na platformach edukacyjnych. Zrealizowane działania podniosą jakość kształcenia i zadziałają włączająco na wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy.

20 nauczycieli, w tym 2 pomoce nauczyciela otrzymają grant na udział w tygodniowym kursie w jednym z krajów Unii Europejskiej (kursy oraz job-shadowing)

Rozgrywki w Eko Bingo

Wycieczka do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych

Zajęcia ekologiczne " Mierzymy się ze smogiem"